Томе Миовски – хроничар за иселеништвото во Западна Австралија

МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – АВСТРАЛИЈА Томе Миовски заедно со неговите врсници кои беа дојдени од источноевропските…

Семејните корени, детството и заминувањето на Атанасоски од Македонија

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски – најголемиот инвеститор од македонското иселеништво  СЕМЕЈНИТЕ КОРЕНИ, ДЕТСТВОТО И ЗАМИНУВАЊЕТО НА АТАНАСОСКИ ОД…

За Александар Македонски …

ГРАДОТ СУСА – ПРИСТАНИШТЕ, МЕСТО НА СРЕДБИ И РАЗДЕЛБИ Во тие моменти Александар Македонски му рекол…

Канцеларијата на Хелсиншки во недела отворена за граѓаните за приговори за референдумот

Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија во недела на 30 септември ќе…

Хан: Очекуваме скринингот да заврши до следното лето

 Еврокомесарот за проширување на вториот ден од подготвителниот скрининг со Македонија порача дека почетокот на овој…

Од први ноември стартува авионската линија Атина Скопје

Со летови два пати седмично, секој вторник и четврток, од први ноември Атина и Скопје авионски…

Војводата од Кент во посета на Македонија за сто години од Првата светска војна

Неговото Височество, Војводата од Кент в понеделник ќе ја посети Македонија по повод активностите на Обединетото…

Отворена изложбата „Свети места“

Во склоп на Иницијативата  „Факел на културното наследство“ денеска во „Чифте амам“ беше отворена иложбата „Свети места“ и…

Почна предреферендумскиот молк

Од полноќ започнува молкот за референдумот што ќе се одржи в недела на 30 септември. Денеска…

Сугарески и Китанов ќе извршат увид во изградбата на експресниот пат Градско-Прилеп

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран…