Трет обид Димитров да реферира за надворешната политика

Во Собранието на Република Македонија денеска седници имаат закажано комисиите за надворешна политика, за култура, за…

Продолжува падот на приходите на телевизиите и радиостаниците

Во аудио и аудиовизуелната медиумска индустрија во Македонија во 2017 година се остварени најниски вкупни приходи…

Иницијативата за распишување референдум веќе потпишана од СДСМ, ДУИ и БЕСА, се чека на пратениците од ВМРО-ДПМНе

Пратенциите од владејачкото  мнозинство најавија дека претпладнево ќе ја достават иницијативата за распишување на референдумот за…

НУ „Охридско лето“: Претставата „Странци“ моќна приказна која донесе сосема поинаква естетска димензија

Актери од Драмскиот театар од Скопје синоќа пред преполна сала во Центарот за култура „Григор Прличев“ во…

Членовите на ДИК дадоа свечени изјави пред спикерот Џафери

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) денеска дадоа свечени изјави пред претседателот на Собранието Талат Џафери.…

Нова книга по повод 70 години од егзодусот на Македонците

„КАМЕНОТ ОД РОБИ“ – ПОТСЕТНИК НА МАКЕДОНСКАТА ТРАГЕДИЈА По повод 70 годишнината на егзодусот на Македонците…

Писмена реакција за ставот на Зоран Заев

Почитувани, Зоран Заев и неговата немакедонска Влада мака мачат да ја продадат приказната во Македонската јавност…

Жерновски :Македонија негува културна и верска разновидност како наследство и како предност

Заменик-министерот за надворешни работи Андреј Жерновски денес во Вашингтон учествуваше на Министерската конференција за унапредување на…

Заев-Шараф: Постои голем потенцијал за економска соработка меѓу Македонија и Саудиска Арабија

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со Абдулмомен бин Мохаммед Шараф, новиот вонреден и ополномоштен амбасадор…

Данчила: Неопходен е успешен референдум за интеграција во НАТО и ЕУ

Поканата Македонија да стане членка на НАТО е многу важна за вас, но и за нас,…