Италијанскиот од септември изборно ќе биде втор странски јазик во наставата

Наставниците по италијански јазик кои од септември ќе го предаваат како наставен предмет во државните училишта…

Македонска поезија во московска „Литературнаја газета“

Во најновиот, мајски број на книжевниот весник „Литературнаја газета“, орган на Сојузот на руските писатели,  објавен…

Пописот ќе се спроведе од 1 до 21 април 2020 година

Пописот на населението во Република Македонија во 2020 година ќе се спроведе од 1 до 21…

Честитка од г.г. Стефан до премиерот Заев за годишнината од формирањето на Владата

Архиепископот на Македoнската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), г.г. Стефан,  упати честитка до премиерот Зоран…

Аманатидис: Доколку има согласност од другата страна, ќе има договор

Доколку има согласност од другата страна, тогаш ќе имаме договор, вели заменик министерот за надворешни работи…

Ѕанакопулос: Нема да има договор без ерга омнес и уставна ревизија

Нема да постои договор доколку не се прифати ерга омнес и уставна ревизија, вели портпаролот на…

Претставници на Форумот за демократска Македонија на средба со Мицковски

Претставници на Форумот за демократска Македонија (#ФДМ)ја претставија програмата и прогласот на организацијата на средбата со…

Почна седницата за избор на нови министри

Собранието на Република Македонија денеска ја почна 49. седница со гласање на одлуката за распишување оглас…