Меморијален комплекс на француските воени гробишта во Битола

Меморијален комплекс посветен на споменот на француските војници кои се бореле на Македонскиот фронт, како и…

Независни Грци не отстапуваат од ставот против сложено име и терминот Македонија

Коалицискиот партнер во грчката Влада, партијата Независни Грци, не отстапува од цврстиот став против сложено име…

МПЦ Раѓање на Пресвета Богородица (Собoрна Црква) – Сиденхам

Македонска Православна Соборна Црква“Раѓање на Пресвета Богородица“ – Сиденхам Pecks Road, Sydenham, VIC 3037 P. O.…

Бошњаковски: Заев испрати замолница до Вартоломеј, не е барано бришење на зборот „македонска“

Премиерот Зоран Заев има испратено замолница до вселенскиот патријарх Вартоломеј за решавање на долгогодишното црковно прашање…

Заев: Блиску сме до можно решение на спорот со името

Блиску сме до можно решение на овој процес, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашање…

Македонија досега има заштитетно само еден традиционален бренд – охридската цреша

Македонија досега има заштитено само еден традиционален производ со ознака за квалитет – охридската чреша. Иако…

Никој не побарал промена на името на МПЦ, одговори премиерот на пратеничко прашање

Никој ниту побарал ниту некој може да го смени името на Македонската православна црква. Не е…

ССК: Регионалната заедничка понуда ќе биде конкурентна на големите пазари

Настапувајќи како регион го зголемуваме интересот на француските компаниии за пристап до пазар од над 20…

Името се уште „се крчка“, можен договор до петок

Со Грција се уште нема договор за прашањето за името,  а исчекор се очекува до петок,…

Анкета: Заев има убедливо најголема доверба кај граѓаните

 Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев е политичар со најголема доверба од граѓаните, покажува анкетата…