ВМРО-ДПМНЕ: Водостојот на Охридското Езеро секојдневно се зголемува

Охридското езеро подолго време е над дозволената кота. А, од пред некој ден повторно се излеa…

Агросовет: Овчарството приоритет, ќе се обезбедува поголема поддршка

Поголема поддршка за овчарството, донесување закон за редуцирана примена на пестициди, децентрализирање на распределбата на земјоделското…

Иванов им го честита празникот Пасха на припадниците на еврејската заедница во Македонија

Претседателот на државата Ѓорге Иванов по повод големиот еврејски празник Пасха упати честитка до претседателката на еврејската…

Заев: Не може за плати од 10.000 денари и 10.000 евра да се плаќа ист данок

Не треба да се плашиме од ниту една реформа што ќе биде исцрпена со дебата. Персоналниот…

Ѕанакопулос: Грчката влада во рамките на националната линија бара решение со соседот

Во рамките на националната линија на сите грчки влади, официјална Атина бара решение во спорот за…

Вангеловски: Судиите треба сами да си ја штитат независноста и непристрасноста

Македонското судство е поефикасно од порано, но треба да се посветиме на квалитетот на судството, без…

Велигденска честитка на бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов

Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов по повод празникот Христово воскресение – Велигден,…

Отворена прва градинка во општина Старо Нагоричане

Дваесетина деца од општината Старо Нагоричане ќе бидат згрижени во градинка, „Изворче“ во некогашното, сега  реконструирано…

Анѓушев: Се анализираат придобивките од воведувањето повисок персонален данок

Во моментов во Владата се изработува анализа за да се види кои ќе бидат придобивките од…

Директорот на „Еурокомпозит“ поднесе оставка, штрајкот ставен во мирување

Синдикатот на прилепски „Еурокомпозит“ го стави штрајкот во мирување и од понеделник вработените ќе се вратат…