Штип стартува со гасификацијата

Општина Штип стратува со проектот за изградба на секундарна гасификациска мрежа. Градоначалникот на Општина Штип Благој…

Владата го демантира Ројтерс дека премиерот Заев изнел четири опции за спорот со Грција

Ројтерс денеска објави дека премиерот Зоран Заев изјавил оти Македонија понудила четири опции за решавање на долгогодишниот…

Министерството за здравство и ја одзема дозволата за работа на болницата „Санте плус груп“

Министерството за здравство денеска соопшти дека и ја одзела дозволата за работа на Приватната здравствена установа…

Лазар Еленовски назначен за специјален пратеник на Владата на РМ во НАТО

Владата денеска на 56. седница го назначи Лазар Еленовски за специјален пратеник за НАТО интеграции во…

Владата усвои информација за заеднички контроли на премините Табановце-Прешево и Пелинце-Прохор Пчински

Министрите на денешната владина седница усвоија информацијата за воведување заеднички контроли на надлежните органи на Република…

Владата ги усвои измените на законот за стечајци и го именува Еленовски за специјален пратеник во НАТО

Владата денеска на 56. седница го разгледа и прифати Оперативниот план за активни програми и мерки…

Во Скопје протестен марш за зачувување на уставното име

Движењето „За заедничка Македонија“ вечерва во Скопје одржа протест на кој беше побарано прекин на преговорите…

Четири опции, демант, протести, позиционирања

Македонската Влада соопшти вчера дека посредникот Метју Нимиц предложил четири опции за името и тоа не…

Измени на триесетина закони на собраниските комисии

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за култура, за транспорт, врски, за…

Решение за уште 1.900 стечајци

Нови 1.900 лица ќе бидат опфатени со измените и дополнувањата на законот за стечајци што на…