Прослава на Свети Атанасиј на тетовско Кале

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов како и генералниот секретар на СДСМ и пратеник во македонското…

Комесарот за човекови права на СЕ, Мужниекс, во Македонија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска ќе има средба со комесарот за човекови права на…

Виолинистот Роман Симовиќ на концерт со Македонската филхармонија

 Црногорскиот виолинист Роман Симовиќ вечер ќе одржи симфониски концерт со Македонската филхамонија, насловен „Чајковски и Бетовен“. Симовиќ…

Концерти на Четкар во Њујорк, Кливленд и Детроит

Џез-музичарот Владимир Василевски Четкар деновиве ќе има три концерти во САД – во Њујорк, Детроит и…

УЗКН се вклучува во одбележување на Европската година на културното наследство

Управата за заштита на културното наследство (УЗКН) денеска пред  стручната и пошироката јавност ќе ја презентира подготвената…

ВМРО-НП: Поништување на Законот за прогласување на старото градско јадро на Охрид за културно наследство

ВМРО – Народна партија од Охрид, согласно својата партиска програма која во неколку наврати во минатото…

Столтенберг: Покана за Македонија по заеднички договорено решение за името

НАТО ќе испрати покана на Македонија за членство во Алијансата по заеднички договореното решение за спорот…

Повеќе од половина Грци против терминот Македонија во името

„Не“ за сложено име со вклучен термин Македонија, велат над половина Грци, односно 59 проценти, покажува последното…

Османи во Виена: Не треба никаде да одиме – ние сме во Европа

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, во рамки на работната посета на Австрија, учествуваше на…

Нимиц пристигна во Скопје на средби со македонскиот државен врв

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, по посетата на Атина, денеска пристигна во…