Соопштение за јавност за изјавата на Јанис Бутарис за „То Вима“

Почитувани, Во врска со изјавата на Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис за Грчкиот весник „То Вима“…

Реформаторите го поддржаа процесот за статутарни измени во ВМРО-ДПМНЕ

Републичкиот штаб за реформи во ВМРО-ДПМНЕ го поддржа процесот за изменување и дополнување на Статутот на партијата…

Владата на БиХ го утврди договорот со Македонија за условите за патување на граѓаните

Советот на министри на Босна и Херцеговина на денешната седница го утврди текстот на предлог договорот…

Владата беше информирана за иницијативи за концесии за геолошки истражување на повеќе локации

Владата на денешната седница беше информирана за поднесните иницијативи за започнување на постапка за доделување концесии…

Села: Заев доби ново министерско место, но загуби сериозен партнер

Со гласањето на новиот министер за здравство и излегувањето на Алијансата на Албанците од Коалицијата, Владата…

Заев: Следува важна година за Македонија

Почитувани другарки, другари, пријателки и пријатели, колешки и колеги, соработници, почитувани граѓани, Да се направи вистинската…

Заев отворен за соработка со сите партии во интерес на реформите

Премиерот Зоран Заев вчера изрази подготвеност за соработка со сите партии во насока на спроведување на…

„Спектарот на македонскиот проблем“ се враќа на политичката сцена во Грција

„Спектарот на македонскиот проблем“ се враќа на грчката политичка сцена и го става на тест во…

Македонскиот композитор, диригент и аранжер Џијан Емин на 4-ти и 5 јануари ќе настапи како диригент на два концерта во Будимпешта, во концертната сала МУПА – една од најпрестижните во Унгарија. Ќе диригира на концертите насловени „Миртил-Париз симфонија“, на кои солист ќе биде Миртил Мишелер – познат унгарски уметник, особено во сферата на европската џез-сцена. Џијан Емин ќе го води оркестарот „Данубија Оркестра Обуда“ и бенд од Унгарија. Програмата е составена од француски шансони, кои беа изведени и во Скопје минатата година на концертот „Париз те сакам“ по повод Денот на вљубените, чии аранжмани беа на Емин. На концертите, кои се распродадени од пред еден месец, ќе бидат изведени познати теми од Ив Монтан, Едит Пјаф, Мишел Легранд, Жо Дасин… Џијан Емин изминатиот месец настапи како диригент и автор на музиката на настанот „Неуланд – Сенсориум“ кој, според порталот „Риборн“, беше прогласен за настан на годината, потоа на концертот на Здружението на џез-музичари со Македонската филхармонија под наслов „Baby it’s Cold Outside“, како диригент и на концертот „Филхармонија за Шпато“, на концертот „Charlie Parker & Strings“, на мултимедијалниот перформанс во соработка со „Имиџ Пи Ар“ и Македонската филхармонија… Паралелно, Џијан Емин работеше и како оркестратор на музиката за најскапиот филм досега снимен во Индија заедно со Rico the Wizard, продуцентот на „Дафт Панк“, на музика на оскаровецот Алах-Рака Рахман.

Заменик претседателот на грчката десночарска партија Независни Грци, Панајотис Сгуридис, помалиот коалициски партнер во владата на…

Џијан Емин ќе диригира на два концерта во Будимпешта

Македонскиот композитор, диригент и аранжер Џијан Емин на 4-ти и 5 јануари ќе настапи како диригент…