Весникот ,,Македонија“ од Торонто одбележа 34 години од своето постоење

На вечерта посветена на весникот „Македонија“ присуствуваа  бројни соработници, пријатели, поддржувачи, дипломати, преставници на македонските здруженија,…

СЕ РАСПАЃА ШАМПИОНСКИОТ ВАРДАР

Ракометниот клуб Вардар, кој е актуелен европски шампион е на најдобар пат да стане просечна екипа,…

БОБАН НИКОЛОВ ЗАМИНУВА ВО ЛУДОГОРЕЦ?

Македонскиот репрезентативец од редовите на Вардар, Бобан Николов, е со големи шанси од јануари да се…

ПОЗНАТИ ТРИ ПОЛУФИНАЛИСТИ

Екипите на Академија Пандев, Ренова и Пелистер се пласираа во полуфиналето на македонскиот национален куп, откако…

ЖУЛИО ЦЕЗАР ЗАМИНА ОД БЕНФИКА

Легендарниот бразилски голман, Жулио Цезар, спогодбено го раскина договорот со еден од најдобрите португалски тимови, Бенфика.…

АЛФА РОМЕО СЕ ВРАЌА ВО Ф1

По пауза од 33 години, во натпреварите на Формула 1 се враќа екипата која некогаш “жареше…

НЕМА ПАРИ, НЕМА БИБЛ-ЛИГА

Поради лошата финансиска ситуација, раководството на КК Куманово одлучи да се повлече од понатамошните натпревари во…

Заев и Груевски на средба кај Иванов

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, ноќеска во неговиот кабинет одржа средба со премиерот Зоран Заев…

Собранието треба да се изјасни за барањето за одземање на имунитетот на шестмина пратеници

Комисијата за деловничко и мандатно имунитетни прашања се очекува денеска да расправа за барањето на Кривичниот…

НАЈАВА – Промоција на нов албум и монографија на „Синтезис“

Новото ЦД „Остров“ на групата „Синтезис“ и монографијата „Синтезис – Патување низ музичкото време“ ќе бидат…