„Но-Уи“ на Лидија Димковска во трка за наградата „Балканика“ за 2016

„Но-Уи“ на Лидија Димковска, издание на „Или-или“, ќе биде македонски претставник во трката за книжевната награда…

Бесплатното болничко лекување за најранливите категории и решение за лицата без документи

Ќе се обидеме од идната година да го понудиме бесплатното болничко лекување барем на најранливите категории…

ВМРО-ДПМНЕ: Пациентите со ретки болести се соочуваат со недостиг од лекови

Половина година СДС е на власт. Половина година голгота за пациентите со ретки болести. Власта се…

Котевски: Нема „наша“ и „ваша“ матична евиденција

Директорот на Управата за водење на матичните книги Ѓоко Котевски во отворено писмо за обвинувањата во…

Димитров се сретна со новата амбасадорка на Индија за Македонија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска ги прими копиите на акредитивните писма од новоименуваната амбасадорка…

Општина Кочани додели 22 студентски стипендии

Општина Кочани додели 22 студентски стипендии. Тие ќе добиваат 2.500 денари месечно во наредните десет месеци.…

Ахмети и Џафери не се појавија на суд, Боговески не чувствува потреба за извинување

Поранешниот разузнавач Слободан Боговески на денешното рочиште во Основниот суд Скопје 2 рече дека не чувстува потреба…

Во Прилеп ќе се применуваат современи искуства во третманот на комуналниот отпад

Во Прилеп ќе се имплементираат современи практични решенија во депонирањето на комуналниот отпад, смета прилепскиот градоначалник…

РАКОМЕТАРКИТЕ НА “ТРОФЕЈ КАРПАТИ”

Женската ракометна репрезентација на Македонија, од денеска па до недела ќе учествува на традиционалниот меѓународен турнир…