Изградбата на пругата од Кичево до Лин ќе чини 500 милиони евра

Охридскиот регион ќе добие пристап до железничка мрежа со проектот за изградба на пругата Кичево –…

ВМРО-ДПМНЕ Неготино реагира поради одлуката да се скратат милион денари наменети за новородени деца

Без присуство на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, на четвртата седница советниците од СДС во Советот на општина…

Странските и домашните компании може да соработуваат, но засега соработката оди тешко

Има можности за соработка на странските инвеститори со домашните компании, но соработката оди многу тешко бидејќи…

И Ристовски доби условна шестмесечна казна за „Насилство во Центар“

Поранешниот советник на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, Јордан Ристовски, кој призна вина како обвинет во случајот „Насилството во општина…

Студентите бараат функционално и независно студентско организирање

По спроведени консултации на четири универзитети во Македонија студентите денеска на тркалезна маса ги споделија препораките…

Прилеп со долгови од 202 милиони денари – контроли на МВР за финансикото работење

Општина Прилеп во моментов има долг од 202 милиони денари или неполни 3,5 милиона евра и…

Бејли: Виновниците да одговараат, но да се почитува и презумпцијата на невиност

Виновниците за насилствата во македонското Собрание на 27 април треба да одговараат, но мора да се…

Спасовски: Останатите 12 осомничени за насилството во Парламентот најверојатно се во Македонија

Дванаесетмината од 36-те осомничени за настаните во Собранието на 27 април оваа година најверојатно се во…

Усвоено барањето за притвор на шестмината пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Комисијата за деловнички и мандантно – имунитетни прашања предлага Собранието на Република Македонија да им го…

Тече рокот за поднесување барања за субвенции за предадено винско грозје

 Во тек е  рокот за поднесување барања за финансиска подршка за предадено винско грозје во домашна регистрирана…