Лавров со порака дека перспективите на ОБСЕ се нејасни, дел од делегациите си заминаа среде говорот

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска во Скопје во обраќањето на 30. Министерски состанок на…

Османи: Ќе одговориме на тежината на моментумот и ќе обезбедиме предвидлива и конструктивна иднина за ОБСЕ

На крајот од нашето претседавање испраќам порака на надеж дека нема да ја пропуштиме нашата средба…

Лавров пристигна на Министерскиот совет на ОБСЕ

Шефот на руската дипломатија Серге Лавров пристигна на 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и…

30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје, се очекуваат клучни одлуки за иднината на организацијата

Северна Македонија и главниот град Скопје се домаќини на 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност…

Дачиќ: Ќе биде тежок состанокот на ОБСЕ во Скопје

Српскиот миистер за надворешни работи Ивица Дачиќ кој на Самитот на ОБСЕ во Скопје ќе дојде…

Блинкен попладнево во Скопје

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен попладнево треба да пристигне во Скопје, каде што ќе учествува на…

Шефот на украинската дипломатија Кулеба нема да присуствува на Министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба нема да учествува на Министерскиот состанок на ОБСЕ во…

Столтенберг: НАТО ќе направи се што е потребно за да гарантира стабилност на Западниот Балкан

Безбедносните прашања, пред се случувањата на Блискиот Исток и Украина ќе бидат главни теми на дводневната…

Мицкоски: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е укинување на техничката влада, корисно и здраво е ДУИ да помине одреден период во опозиција

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во интервју за „Гласот на Америка“ вели до овој момент нема никаква…

Бугарија дозволи прелет на авионот со кој Лавров доаѓа во Скопје

Бугарија дозволи прелет на авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на пат кон…