ЕУ: Македонија да продолжи со исполнување на договорот од Пржино и реформите

Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на политичкиот…

Османи: Постои консензус терминот Македонија да се најде во која било варијанта за решавање на спорот

Во моментов постои консензус терминот Македонија да се најде во која било варијанта за решавање на…

Собранието ќе гласа за законот за јазиците и за уставни судии

Во Собранието на Македонија за денеска е закажано продолжение на пет собраниски седници, а на првата…

Средба Димитров – Коѕијас

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска ќе се сретне со неговиот грчки колега Никос Коѕијас.…

Апелацискиот суд ќе расправа за уште жалби за притвори, меѓу кои и за Чавков

Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири…

Богоевски ги наклеветил Ахмети и Џафери во случајот „Маџар Телеком“

Основниот суд Скопје 2 ја прифати тужбата на Али Ахмети и Муса Џафери против поранешниот разузнавач…

Кацикис: Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун

Пратеникот од Независни Грци, Костас Кацикис, говорејќи за солунското радио Фокус, откри дека тој и неговите…

Втор состанок на Европската служба за надворешни работи со политичките директори на земјите од Западен Балкан

Вториот состанок на Европската служба за надворешни работи (ЕЕАЅ) со политичките директори на земјите од Западен…

Измените на Законот за пушење на седница на Комисијата за здравство

Собраниската Комисија за здравство денеска ќе одржи седница на која на дневен ред е Предлог-законот за…

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое…