Австрија бара забрзување на процесот на прием на земјите од Западен Балкан во ЕУ 

Австриската министерка за одбрана Клаудија Танер порача дека Австрија инсистира на забрзување на процесот на пристапување…

Избори на 8 мај, инаугурација на престедателот на 12 мај, нова Влада до крајот на јуни 2024

Лидерите на парламентарните политички партии на средба во Собранието се договорија првиот круг на претседателските избори…

Во Собранието почна лидерската средба за датумот за изборите

Во Собранието почна средбата на лидерите на најголемите парламентарни партии во земјата – владејачките СДСМ и…

Назначена лекторка по македонски јазик на Факултетот за странски јазици во Тирана

За лектор во Лекторат по македонски јазик на Факултетот за странски јазици при Универзитетот во Тирана…

Лавров: Блинкен, а не јас, го избегна состанокот

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров денеска на прес-конференција на маргините на 30. Министерски состанок на…

Според Лавров не Русија, туку западните сили се виновни за проблемите на Балканот

Според рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров сите проблеми со кои се соочува Балканот потекнуваат…

Пендаровски на Конференција на Обединетите нации за климатски промени – COP28, во Обединетите Арапски Емирати

Претседателот на државата Стево Пендаровски, кој учествува на дводневната Конференција на Обединетите нации за климатски промени…

Пораки од Министерскиот совет: ОБСЕ е живо, неговата вредност е колку повеќе се користи за надминување на несогласувањата

ОБСЕ е живо, неговата вредност е колку повеќе се користи за надминување на несогласувањата. Блокадата или…

Лавров имал средба со актуелниот и со идниот претседавач на ОБСЕ

Амбасадата на Руската Федерација во Скопје на својот профил на „Фејсбук“ објави фотографија од средбата на…

Украинскиот амбасадор во ОБСЕ: Не можеме да ја градиме иднината на ОБСЕ, со земја која ја киднапира нашата иднина

Украинскиот амбасадор во ОБСЕ, Евгениј Цимбаљук во обраќањето на 30. Министерски самит на ОБСЕ во Скопје,…