Собраниска делегација на Трансaтлантски форум во Вашингтон

Парламентарното собрание на НАТО, во соработка со Националниот одбранбен универзитет на САД, од 4 до 5…

Маричиќ и Османи од Брисел: Да го искористиме позитивниот моментум во проширување и да не ја пропуштиме шансата за членство во ЕУ

Ние гледаме напред кон позитивниот моментум на нашиот евроинтегративен пат, започнувајќи од усвојувањето на Преговарачката рамка…

Ангеловска-Бежоска: Банкарскиот сектор и натаму е отпорен и обезбедува солидна поддршка за компаниите и домаќинствата

Македонските банки, добро капитализирани и ликвидни, се соочија со неколкуте кризи во изминатиот период, а нивната…

Завршува скрининг процесот со ЕУ

Вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач на земјава со ЕУ, Бојан Маричиќ и министерот…

Ковачевски во Брисел: Продолжувањето на европскиот пат ќе донесе интензивиран економски развој  

Северна Македонија има највисок степен на трговска отвореност во регионот на Западен Балкан што во 2022…

Премиерот Ковачевски и вицепремиерот Маричиќ ќе присуствуваат на последната сесија од скрининг процесот

Премиерот Димитар Ковачевски и вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач на земјава со ЕУ,…

Агелер: Ќе следуваат повеќе назначувања, но факт е дека нашите напори и нашите санкции не можат да ја поправат епидемијата на корупција

Денешното именување на поранешниот вицепремиер за економски прашања Кочо Анѓушев и неговото семејство е уште еден…

Стејт департментот го стави Кочо Анѓушев на црната листа, неподобен е за влез во САД

САД го означуваат Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна Македонија, како генерално неподобен за влез во…

Австрија бара забрзување на процесот на прием на земјите од Западен Балкан во ЕУ 

Австриската министерка за одбрана Клаудија Танер порача дека Австрија инсистира на забрзување на процесот на пристапување…

Избори на 8 мај, инаугурација на престедателот на 12 мај, нова Влада до крајот на јуни 2024

Лидерите на парламентарните политички партии на средба во Собранието се договорија првиот круг на претседателските избори…