Димитров за „Та неа“: Се наоѓаме во многу чувствителна фаза

Се наоѓаме во многу чувствителна фаза во прашањето, вели шефот на македонската дипломатија Никола Димитров од Хаг во куса изјава за грчкиот весник „Та неа“, јави дописничката на МИА од Атина.

Новинарката оваа изјава ја толкува како индиректна потврда дека е многу важен напредокот што се направил во разговорите.

– Се наоѓаме во многу чувствителна фаза за прашањето. Не можам да говорам јавно за случувањата, освен да Ве упатам на изјавите на Нимиц, рекол Димитров за „Та неа“, при пристигнувањето во Институтот за меѓународни односи Клингендал.

 

Весникот коментра дека шефот на македонската дипломатија „не ја демантирал можноста да се појават важни случувања во Софија во четврток, на 17 мај, на средбата на двајцата премиери“.

Прашан во врска со тоа дали очекува важни случувања и постигнување договор, повтори дека „околностите се многу чувствителни за да одговори на прашањето“, пишува весникот.

Министерот Димитров од вчера, се наоѓа во дводневна работна посета на Кралството Холандија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *