Шефот на украинската дипломатија Кулеба нема да присуствува на Министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба нема да учествува на Министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје, a Украина на форумот ќе биде претставена од делегација од нивното МНР, потврдија за МИА од украинската Амбасада во Скопје.

На прашање на МИА до Амбасадата не упатија на објавата на портпаролот на Министерството за надворешни работи на Украина, Олег Николенко, кој посочува дека Киев високо ги цени напорите на Северна Македонија како држава-претседавач на ОБСЕ во 2023 година и лично на министерот за надворешни работи Бујар Османи, кои покажаа висок професионализам и непоколеблива посветеност на заштитата на принципите и обврските на ОБСЕ и што дадоа приоритетот на прашањето за спротивставување на руската агресија врз Украина за време на неговото претседателствување. 

-Руската Федерација постојано го уништува ОБСЕ, злоупотребувајќи го правилото за консензус. Одејќи кон уцени и отворени закани, Русија систематски го блокираше консензусот за клучните прашања. Блокирањето на кандидатурата на Естонија за претседавање со ОБСЕ во 2024 година, исто така, стана опционално. Покрај тоа, Русија незаконски приведе тројца Украинци – претставници на ОБСЕ, кои се во затвор повеќе од 500 дена. Русија создаде егзистенцијална криза во ОБСЕ и ја претвори организацијата во заложник на нејзините каприци и агресија, наведува Николенко, во објава на Фејсбук.

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Foleg.nikolenko.50%2Fposts%2Fpfbid0E3S5pGdW6dMHugA9c2BT2kNVEUvmt2AD3qdvqZoZaeHPEv1bBna3p73HYj51u3CMl&show_text=true&width=500

Според него, во такви услови, присуството на руската делегација на Министерскиот состанок на министерско ниво за првпат од почетокот на целосната инвазија на Русија во Украина само ќе ја влоши кризата во која Русија ја воведе ОБСЕ.

-Заедно мораме да работиме на спасување на ОБСЕ од Русија, но не со испраќање сигнали за можноста за враќање на формите на соработка кои постоеја до февруари 2022 година, на државата која ја спроведе најголемата вооружена агресија во Европа од крајот на Втората светска војна и грубо ги прекрши сите принципи на завршниот акт на Хелсинки. Со оглед на тоа, делегацијата на Украина нема да учествува на Министерскиот состанок на ОБСЕ на ниво на министер за надворешни работи. Во исто време, Украина останува посветена на принципите на ОБСЕ, подготвена да продолжи да работи со партнерите со цел да се врати почитувањето на завршниот акт од Хелсинки, особено на спроведувањето на Формулата за мир на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, наведува портпаролот на украинското МНР.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *