Одобрени 50 милиони евра од Банката за развој на Советот на Европа (ЦЕБ) за поддршка на македонското стопанство преку Развојна банка

Административниот совет на Банката за развој на Советот на Европа (ЦЕБ), на седницата одржана на 16-ти и 17-ти ноември 2023 година, донесе одлука за одобрување на Програмски заем во износ од 50 милиони евра за Развојна банка на Северна Македонија.

Овој заем ќе придонесе за поттикнување на отворањето на нови работни места и инвестирање во основни и обртни средства на микро, малите и средни претпријатија (ММСП) во Република Северна Македонија.

Заемот ќе се реализира преку деловните банки, и ќе овозможи полесен пристап до финансии под исклучително поволни услови за ММСП, унапредување на нивната конкурентска предност и зајакнување на нивната позиција во создавањето и одржувањето на работните места, соопшти Развојна банка.

7 thoughts on “Одобрени 50 милиони евра од Банката за развој на Советот на Европа (ЦЕБ) за поддршка на македонското стопанство преку Развојна банка

  1. Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
    I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords
    but I’m not seeing very good results. If you know of any please
    share. Cheers! I saw similar text here: Auto Approve List

  2. I have been browsing online greater than 3 hours as of late, but I never found any interesting article like yours. It’s beautiful price enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you probably did, the net will likely be a lot more helpful than ever before!

  3. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am having difficulties with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it. Is there anyone else having similar RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanks!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *