Ескобар, Агелер и други американски дипломати со честитка за Денот на македонскиот јазик

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан Габриел Ескобар, амбасадорката Анџела Агелер и други американски дипломати денеска преку видео порака упатија честитка по повод Денот на македонскиот јазик – 5 Мај.

– Честит Ден на македонскиот јазик! Дали знаете дека некои американски дипломати учат македонски јазик пред да дојдат во Скопје? По повод овој ден, ги замоливме нашите колеги и волонтерите на Мировниот корпус на САД да кажат неколку македонски поговорки по нивен избор. Еве што избраа, пишува во пораката објавена на ФБ на Амбасадата на САД.

Во видеото американските дипломати, покрај честитиките, на македонски јазик кажуваат популарни поговорки и поуки од македонската историска, народна и културна традиција.

2 thoughts on “Ескобар, Агелер и други американски дипломати со честитка за Денот на македонскиот јазик

  1. Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine
    Optimization? I’m trying to get my website to rank for some targeted
    keywords but I’m not seeing very good success. If
    you know of any please share. Thank you! I saw similar
    text here: AA List

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *