Македонците од Албанија положија цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Претставници на Македонците од Албанија денеска се поклонија пред гробот на македонскиот револуционер и борец за слобода Гоце Делчев.

Цвеќе на неговото вечно почивалиште, во црквата Свети Спас” во Скопје, положија делегација на Македонска алијанса за европска интеграција предводена од претседателот Васил Стерјовски како и Панди Јани, претседател на огранокот на Партијата на слободата за Пустец.

– Делегација на МАЕИ положи цвеќе на вечното почивалиште на апостолот на македонското револуционерно движење, Гоце Делчев а по повод 120 години од неговата смрт. Името на Гоце Делчев ќе остани врежано во историјата на Македонија и на македонскиот народ. Ни останува на сите Македонци да го чуваме и славиме ликот и делото на овој наш великан. Вечна му слава, објави МАЕИ.

Заедно со Стерјовски почит му оддадоа и Таќо Гроздани, генерален секретар, како и Јани Колевски и Јордан Јанкула.

– По повод 120 годишнината од смртта, положив свежо цвеќе на вечното почивалиште на големиот македонски ревулуционер и идеолог за независна македонска држава – Гоце Делчев. Нека е вечна славата на Даскалот. Македонија вечна, напиша Панди Јани кој пред гробот на Гоце се поклони заедно со Спиро Малевски.

2 thoughts on “Македонците од Албанија положија цвеќе на гробот на Гоце Делчев

 1. Wow, marvelous weblog format! How lengthy have you ever been running a blog for?

  you make running a blog glance easy. The full look of your web site is excellent,
  let alone the content material! You can see similar
  here ecommerce

 2. Hi there! Do you know if they make any plugins to help with
  Search Engine Optimization? I’m trying to get my website to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good success. If you know of
  any please share. Kudos! I saw similar article here: Link Building

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *