Министерот Османи во официјална посета на Шведска

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе престојува во официјална посета на Кралството Шведска, актуелен претседавач со Советот на ЕУ. Во делегацијата на министерот Османи е и претседателот на парламентарната Комисија за европски прашања Арбер Адеми.

Османи, како што соопшти МНР, ќе оствари средба со својот шведски колега, министерот за надворешни работи Тобиас Билстром, како и со претседателот на шведскиот Парламент Андреас Норлен и со генералниот директор на Шведската развојна агенција (SIDA) Карин Јемтин.

-Во фокусот на разговорите со соговорниците ќе биде нашиот пристапен процес во ЕУ и приоритетите на Шведска за Западниот Балкан во рамки на актуелното претседавање со Европската унија, нашето претседавање со ОБСЕ со акцент на политичко-безбедносните прашања во светло на руската инвазија врз Украина, стабилноста и безбедноста на регионот на Западен Балкан, билатералните односи и шведската развојна помош за нашата држава, информира МНР.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *