Телефонски разговор Макрон-Бајден за Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон разговараше со неговиот американски колега Џо Бајден за изгледите за „трајно враќање на мирот во Европа“, потврдувајќи ја поддршката за Украина во нејзиниот конфликт со Русија.

Како што соопшти денеска Елисејската палата, во телефонски разговор двајцата лидери „повторија дека се решени да и ја дадат на Украина неопходната воена поддршка онолку колку што е потребно за да се победи руската агресија“.

Шефот на француската држава ги спомна пред својот американски колега „перспективите за трајно враќање на мирот во Европа“ и двајцата „разговараа, особено за можните безбедносни гаранции што Украина може да ги добие во оваа рамка“, додаде прес-службата на Макрон, без да открие други детали.

One thought on “Телефонски разговор Макрон-Бајден за Украина

  1. Wow, amazing blog format! How lengthy have you ever been running a blog for?

    you make running a blog look easy. The total glance of your site is excellent, let alone the content material!

    You can see similar here dobry sklep

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *