Бајден: Путин мислеше дека ќе го освои Киев, но се соочи со храброста на Украинците

Американскиот претседател Џо Бајден на годишнината од почетокот на војната во Украина изјави дека рускиот претседател Владимир Путин пред една година мислел дека брзо ќе го освои Киев, но потоа дозна за храброста на Украина и железната волја на нациите во светот.

„Пред една година, претседателот Путин мислеше дека брзо ќе го освои Киев. А потоа ја запозна храброста на Украинците и железната волја на народите ширум светот“, се наведува во објавата на официјалниот Твитер профил на американскиот претседател.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *