СТЕФ КАРИ СО ПОВРЕДА НА ЗГЛОБОТ

Во самиот финиш на натпреварот со Њу Орлеанс, во обид да пресече топка на противникот, извонредниот плејмејкер на Голден Стејт, Стеф Кари згазна на ногата на противникот и заработе незгодна повреда.

Кари со помош на патерици го напушти теренот, а потоа веднаш замина во болница. За негова и за среќа на екипата, снимките утврдија дека не се работи за кинење на лигаментите на скочниот зглоб, туку само за истегнување.

Сепак повредата значи оддалечување на Кари од тренинзите и натпреварите на Голден Стејт извесно време. Според тоа каков третман и услови, особено здравствена заштита имаат кошаркарите на НБА, може да се очекува брзо враќање на Кари на теренот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *