СЈО отвори истрага за Груевски и Ахмети за стопирање на пописот

Специјалното јавно обвинителство денеска  објави три нови истраги против 25 физички и четири правни лица за кривични дела злоуптореба на службена должност, измама и перење пари.

Ова на денешната прес-конференција го истакна специјалната обвинителка Фатиме Фетаи.

Првата истрага се води под името „Попис“ против претседателите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и на ДУИ Али Ахмети, кои се осомничени дека во октомври 2011 искористувајќи ги своите овластувања како претседатели на политички партии се договориле да го стопираат пописот на населението и да ги сокријат неповолните факти за демографската структура на населението.

Со цел да ја избегнат одговорноста, во јавноста било кажано дека Пописот е стопиран поради технички причини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *