Генералот Ѓурчиновски учествуваше на конференција на началници на генералштабови на земјите членки на САД-Јадранската повелба

Началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, денеска учествуваше на 25-тата конференција на началници на генералштабови (НГШ) на армиите од земјите членки на САД-Јадранската повелба (А-5) која се одржа во Будва, Црна Гора.

-На годинешната конференција, чиј домаќин е началникот на Генералштабот на Војската на Црна Гора, бригаден генерал Зоран Лазаревиќ, заедно со врховниот командант на Сојузничките сили за Европа, генерал Кристофер Каволи и претседавачот на Воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер, учесниците дискутираа за безбедносните предизвици во регионот на Западен Балкан и развивање  заеднички капацитети на армиите од А5, со цел справување со нив, соопшти Министерството за одбрана.

Генералот Ѓурчиновски во своето обраќање ја истакнал посветеноста на Армијата на Република Северна Македонија во процесот за целосно имплементирање на поставените цели на достигнување на потребните способности и капацитети, согласно одбранбениот план.

Притоа се осврнал на значењето на унапредување на меѓусебните воени соработки во сите области, пред се преку споделување и здружување на капацитетите, заедничка обука и вежбовни активности со цел справување со зголемените безбедносни предизвици и подобрување на стабилноста и безбедноста во регионот и пошироко.

По завршување на конференцијата, од страна на учесниците е потпишана заедничка изјава во која, покрај изразената загриженост за ситуацијата предизвикана од руската инвазија врз Украина, со која се крши меѓународното право и демократските принципи и вредности, е потврдена силната посветеност за понатамошно зајакнување на односите и воената соработка меѓу армиите од земјите членки на САД-Јадранската повелба.

Притоа е нагласено дека продлабочувањето на меѓусебната соработка, заедничките активности, меѓусебната интероперабилност и капацитетите за кибер одбрана ќе овозможат ефикасно соочување со современите безбедносни предизвици и подобрување на регионалната безбедност.

Генералот Ѓурчиновски како дел од програмата оствари неколку билатерални средби со своите колеги меѓу кои и со генералот Кристофер Каволи.

– На Конференцијата учествуваа началниците на Генералштабови на армиите на земјите членки на САД-Јадранската повелба (Северна Македонија, Хрватска, Албанија, Босна и Херцеговина и Црна Гора), командантот на Европската команда на ВС на САД за Европа, воедно и врховен командант на сојузничките сили, претставници на националните гарди (НГ) од сојузните држави на САД кои сепартнери на земјите од А5, како и претставници од ВС на Словенија, Србија и Косовските безбедносни сили во својство на набљудувачи, се наведува во соопштението.

Во текот на вчерашниот ден во склоп на конференцијата се одржа состанок на ниво на главни подофицери на армиите на земјите членки на А5.

САД-Јадранската повелба е започната во 2003 година, со потпишување договор во која покрај САД како покровител, Република Северна Македонија, Албанија и Хрватска се обврзаа низ институционална рамка да ја развиваат регионалната соработка во областа на одбраната. Подоцна, во текот на 2008 година, на иницијативата се приклучени и Босна и Херцеговина и Црна Гора, додека Словенија, Србија и Косово имаат статус на земји набљудувачи.

Конференциите на началниците на Генералштабови (НГШ) на армиите од земјите членки на САД-Јадранската повелба се одржуваат еднаш годишно според ротирачки принцип.

Армијата на Република Северна Македонија ќе биде домаќин на следната, 26-та конфер енција, која ќе се одржи во 2023 година.

 

24 thoughts on “Генералот Ѓурчиновски учествуваше на конференција на началници на генералштабови на земјите членки на САД-Јадранската повелба

 1. Wow, wonderful blog layout! How lengthy have
  you ever been blogging for? you made blogging glance easy.
  The full look of your site is wonderful, as neatly as the content material!

  You can see similar here dobry sklep

 2. Hello! Do you know if they make any plugins to help with
  Search Engine Optimization? I’m trying to get my
  blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Thank you! I saw similar text here: Backlink Building

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *