Шарл Мишел во еднодневна посета на Скопје

Претседателот на Советот на Европа Шарл Мишел денеска е во еднодневна посета на Република Северна Македонија.

Како што соопшти владината прес служба, во рамки на посетата високиот претставник од Советот на Европа ќе има тет-а-тет средба со претседателот на Владата Димитар Ковачевски. Потоа е предвидено да присуствува на владината седница, по што во 13:15 часот премиерот Ковачевски и претседателот на Советот на Европа Мишел, ќе одржат заедничка прес-конференција.

Целта на посетата на Мишел е да ја покаже поддршката на ЕУ за францускиот предлог и да ја потврди заложбата на унијата за интегрирање на Северна Македонија.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *