Пендаровски и Шолц разговараа за ЕУ, НАТО, Западен Балкан, војната во Украина

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба со канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц, на која било разговарано за билатералната соработка меѓу Северна Македонија и Германија во политичко-безбедносната и одбранбената област, како и за состојбата со македонските евроинтеграции, при што соговорниците ги оцениле односите меѓу двете држави како пријателски, исполнети со доверба и заемно почитување.

Пендаровски, како што информираат од неговиот кабинет, изразил благодарност за силната и значајна поддршка од Германија за нашата европска интеграција и отпочнувањето на пристапни преговори со ЕУ.

На средбата, исто така, се разговарало и за безбедноста и стабилноста на земјите од Западен Балкан, во контекст на руската инвазија врз Украина. Претседателот Пендаровски ги истакнал македонските позиции за руската воена агресија во Украина потврдувајќи ја цврстата поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина во нејзините меѓународно признати граници.

Двајцата разговарале и за процесот на проширување на НАТО, при што претседателот Пендаровски нагласил дека Северна Македонија е силно посветена на политиката на отворени врати на Алијансата, а со членството на Финска и Шведска во НАТО дополнително ќе се зај �кне безбедноста на Алијансата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *