САД: Време е Северна Македонија и Албанија да продолжат заедно во следната фаза од процесот на пристапување во ЕУ

САД на билатерална основа водат разговори со Бугарија и Северна Македонија да ги решат билатералните спорови брзо бидејќи време е Северна Македонија и Албанија да ги започнат предпристапните преговори со ЕУ, порачаа од Стејт департментот. 

Државниот секретар Ентони Блинкен и министерот за надворешни работи на Франција, Жан-Ив Ле Дриен во телефонски разговор минатата недела укажаа на забрзување на процесот. 

На прашање од МИА да се откријат детали и рокови во врска со ова, портпаролот Нед Прајс синоќа одговори дека се продолжува со охрабрување на билатерална основа како на Бугарија така и на Северна Македонија да ги решат билатералните спорови брзо. 

-Но, нема да откривам детали за тие разговори, рече Прајс. 

Укажа дека САД одамна се голем поддржувач на интеграцијата на Северна Македонија и Албанија во ЕУ. 

-Сметаме дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ. Процесот на проширување промовира долготраен мир, стабилност и просперитет низ целиот регион, изјави тој. 

Тој додаде дека одлуката на ЕУ од март 2020 да се отворат преговорита за пристапување за Северна Македонија и Албанија ја зметаат за позитивен чекор.

-Двете земји ги сработија основните задачи и сметаме дека време е да продолжат заедно во следната фаза од долгиот и полн со предизвици процес на пристапување, повика Прајс. 

Додаде дека „историскиот Договор од Преспа покажа дека земјите од Западен Балкан се способни да завршат тешки работи, да дојдат до компромиси и тешки одлуки, и убедени сме дека Бугарија и Северна Македнија ќе го сторат истото со преговарање на нивните билатерални спорови“. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *