Борел: Северна Македонија и нејзините граѓани заслужуваат да напредуваат на патот кон ЕУ

„Треба да ја одржиме првата меѓувладина конференција што е можно поскоро. Северна Македонија и нејзините граѓани заслужуваат да напредуваат на патот кон ЕУ“, напиша на Твитер високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, по средбата со премиерот Зоран Заев и вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Брдо кај Крањ.

– Со Зоран Заев разговаравме за одлична соработка ЕУ – Северна Македонија, вклучително и безбедноста, глобалните прашања, регионалната интеграција, проширувањето, наведува Борел.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *