Османи во Софија на разговори со Захариева за Акцискиот план

Министерот за надворешни работи Бујар Османи веќе е на пат кон Софија, каде што ќе има посебна средба со неговата бугарска колешка Екатарина Захариева, потврди денеска на прес-конференција владиниот портпарол Душко Арсовски.

-Очекувано централна точка на преговорите е да биде  Акцискиот план, штом се врати од оваа посета ќе имаме повеќе информации во МНР и во Владата во однос на тоа што е постигнато. Инаку, знаете дека од претходно, усогласеноста на двата документа коишто ги доставија двете страни е во финална фаза, така што се очекува попрецизно по оваа средба околу идните чекори, рече Арсовски.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *