Државна делегација во Приштина по повод 10 години независност на Косово

По повод одбележувањето десет години од прогласување на независноста на Косово, државна делегација на Република Македонија што ја сочинуваа претседателот на Собранието Талат Џафери, вицепремиерите Хазби Лика и Бујар Османи и министерот за здравство Венко Филипче, синоќа присуствуваше на свечената седница во Собранието во Приштина, како и на свечен прием во организација на косовскиот претседател Хашим Тачи, соопшти владината прес-служба.

– Владата на Република Македонија им го честита јубилејот на нашите соседи и им посакува развој, просперитет и успех во градење на добрососедски односи, кои ќе придонесат кон интеграција во ЕУ на целиот регион, стои во соопштението од владината прес-служба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *