ЕК не потврдува состанок Вархеји – Западен Балкан на 30 април

Портпаролката на Европската Комисија, Ана Писонеро, за МИА изјави дека нема информација за средба помеѓу еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји и министрите за надворешни работи од Западниот Балкан, јави дописничката на МИА од Брисел.

Информацијата ја објави Ал Џазира Балкан повикувајќи се на дипломатски извори, но од кабинетот на еврокомесарот не се запознаени со ваква видеоконференција, чија цел, според Ал Џазира, е да се подготви претстојниот видео самит помеѓу ЕУ лидерите и лидерите од западниот Балкан.

-Немаме никаква потврда, но секако дека ќе има секакви контакти за да се подготви самитот на шести мај, но нема потврда за ваква специфична видеоконференција, изјави Ана Писонеро.

Шефот на портпаролската служба на Европската Комисија, Ерик Мамер, најави дека утре на дневен ред на редовниот колеџ на еврокомесарите ќе се дебатира за самитот ЕУ-Западен Балкан и начинот на кој Европската Унија придонесува во регионот.

 

One thought on “ЕК не потврдува состанок Вархеји – Западен Балкан на 30 април

  1. I found this article both enjoyable and educational. The insights were compelling and well-articulated. Let’s dive deeper into this subject. Check out my profile for more discussions!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *