Коронавирусот не ги одложува изборите, нема нови случаи, воведени дополнителни мерки

Нема нови случаи на заболени од коронавирус во земјава. Тестовите на сите кои вчера биле тестирани се негативни. Од деветтемина пациенти кои имат коронавирус и се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести, шест се во стабилна здравствена состојба, а кај тројца има лесно влошување – поотежнато дишење, но се уште не е потребна респираторна поддршка и се интензивира терапијата.

Владата на синоќешната седница требаше да усвои дополнителни и зајакнати мерки за заштита и превенција на населението. Новите мерки опфаќаат забрана на сите јавни и приватни собири, без разлика на обемот и бројката на учесници, концерти, театри, кина, спортски сали, теретани. Кафетериите и рестораните ќе работат со скратено работно време до 18 часот и капацитетот внатре треба да биде преполовен, да се задржи дистанцата од метар и пол до два на луѓето кои што престојуваат таму. Се откажуваат и сите кино проекции, театарски претстави и концерти. Во јавните здравстевни установи се откажуваат сите хронични пациенти чија интервенција може да се одложи, остануваат само итни и неодложни интервенции, а истото важи и за прегледите. Ќе бидат набавени уште 50 респираторни машини, дополнителна заштитна опрема, 1.000 нови тестови и два мобилни апарати за рендген снимање.

Надлежните апелираат на почитување на забраните и препораките, да се внимава и да не се продуцираат и пренесуваат лажни и непроверени вести, а медиумите да соопштуваат информации исклучиво од институциите. Тврдат дека од јавноста не е сокриен ниту еден податок и оти се работи транспарентно.

Во меѓувреме, продолжува комуникацијата и координацијата со СЗО, други земји и меѓународни организации. Заради глобалната закана од овој вирус и потребата од заеднички одговор, во МНР вчера беше одржан брифинг со странските диломатски претставници во земјава на која се разменети информации за состојбата со Ковид-19.

По вчерашната средба на премиерот Оливер Спасовски со лидерите на политичките партии извесно е дека коронавирусот, ако состојбата не ескалира, нема да ги одложи изборите на 12 април. Партиските лидери се согласија дека здравјето на граѓаните е најважно и ветија дека ќе ги почитуваат препораките. Ќе водат изборна кампања без митинзи, преку социјалните мрежи и мас медиумите.

Евентуалните економски последици од коронавирусот, пак, ќе се решеваат во соработка на Владата со бизнис заедницата. Владиниот економски тим и претставниците на стопанските комори на синоќешниот состанок заклучија дека ширењето на коронавирусот е заеднички проблем, што треба заедички да се решава.

Бизнис секторот и со апел до граѓаните во целост да ги почитуваат превентивните мерки за заштита од коронавирусот, но да не подлегнуваат на панично купување прехранбени и други производи.

Народната банка советува да се избегнува користење готовина и плаќањата да се вршат со платежни картички, да се избегнуваат посети на експозитури и филијали на деловните банки, како и на штедилниците и менувачниците, и банкарските услуги да се користат преку сервисите за електронско, мобилно и телефонско банкарство. 

Превентивни мерки и поголема заштита се бара и за новинарите и медиумските работници кои известуваат во услови на епидемија на заразни болести. Од ЗНМ и ССНМ соопштија дека од исклучителна важност е новинарите безбедно да ја вршат својата работа, земајќи предвид дека поради природата на новинарската професија дел од нив директно се изложени на контакт со луѓе на отворен и затворен простор. Со соодветната заштита на новинарите ќе се овозможат предуслови за објективно информирање на граѓаните во услови на здравствена криза, укажуваат од новинарските здруженија.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *