Спасовски, Ангеловска и Бектеши на Самит на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Премиерот Оливер Спасовски и министрите за финансии и за економија Нина Ангеловска и Крешник Бектеши денеска ќе учествуваат на Инвестицискиот самит на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за Западен Балкан во Лондон.

Со Самитот, како што соопшти владината прес-служба, ќе претседаваат Сума Чакрабарти, претседател на ЕБОР и Андреј Пленковиќ, премиер на Хрватска, како земја претседавач со ЕУ.

Самитот, како што се наведува, има за цел да ги утврди најзначајните проекти на земјите членки на Западен Балкан од регионално значење кои во претстојниот период можат да очекуваат поддршка за реализација од ЕБОР.

Во рамки на посетата, предвидена е и билатерална средба на Спасовски со претседателот на ЕБОР, Сума Чакрабарти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *