Охрид го чествува патрониот празник „Свети Климент Охридски“

Со концерт на учениците од Основното музичко училиште „Методи Патче“ и свечена приредба на ОУ „Свети Климент Охридски“ синоќа почнаа свеченостите по повод патрониот празник на Охрид – „Св. Климент Охридски“, заштитникот на градот.

Чествувањата продолжуваат денеска на пладне со свечености во НУ Библиотека „Григор Прличев“. Вечерва од 19 часот во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ премиерно ќе биде прикажан играниот филм „Дедо и внук“ во режија на охриѓанецот Илија Пиперкоски.

За утревечер е закажана Свечената академија по повод празникот, на која ќе бидат доделени наградата и повелбите „Св. Климент Охридски – Патрон на градот“.

Воедно патрониот празник ќе го одбележи и охридската гимназија „Св. Климент Охридски“.

Свеченостите по повод патрониот празник ќе бидат заокружени задутре со поклонение пред моштите на Свети Климент Охридски во манастирот на Плаошник, а ќе биде положено и цвеќе пред споменици на Градскиот плоштад и пред основното училиште што го носи неговото име.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *