Пендаровски и Димитров на конференција „Балкански дијалози“ во Берлин

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски и министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска во Берлин ќе учествуваат на конференцијата „Балкански дијалози“.

Пендаровски ќе има обраќање на пленарната сесија на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ветување – што сега?“, а Димитров на сесијата посветена на „Зајакнување на европската перспектива на Западниот Балкан“.

На собирот што што го организираат Минхенската безбедносна конференција, EAST WEST Институтот и Белградскиот фонд за политичка извонредност (BFPE), се очекува да стане збор за неотворањето на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ, иако двете земји ги исполнија задачите што им беа зададени од Брисел, за францускиот предлог за промена на методологијата за пристапување и за потребата од враќање на европската перспектива за земјите од Западен Балкан.

Ќе се разговара и за дијалогот Белград – Приштина и за други актуелни прашања во регионот, а меѓу говорниците се најавени и специјалниот преставник на САД за Балканот Метју Палмер, српската премиерка Ана Брнабиќ, поранешната висока претставника на ЕУ за надворешна политика и безбесност Кетрин Ештон, претседателот на Минхенската безбедносна конференција Волфган Ишингери и амбасадорот на Русија во Србија Александар Боцан-Харченко.

За време на престојот во Берлин, шефот на дипломатијата Димитров, покрај учеството на конференцијата, предвидено е да има средби со претставници од германското Министерство за надворешни работи и од Кабинетот на Канцеларката Ангела Меркел.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *