Нимиц на средба со Иванов во вила „Водно“

 Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, со средба со претседателот Ѓорге Иванов во вилата „Водно“, претпладнево ја почна серијата разговори со македонскиот државен и политички врв.

По разговорите со Иванов, Нимиц ќе има одделни средби и со премиерот Зоран Заев, со министерот за надворешни работи Никола Димитров, како и со претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети.

Официјална изјава за посетата и ефектите од разговорите во Скопје медијаторот Нимиц, според најавите од МНР, ќе даде по средбата со министерот за надворешни работи Никола  Димитров.

Тој во Македонија дојде вчера и по пристигнувањето само кусо порача дека „по Атина очекува добри разговори и во Скопје“.

– Имавме добри средби во Атина. Се надеваме дека ќе имаме добри средби и тука. Се радувам на средбите со Владата и со другите лидери, изјави посредникот Нимиц по пристигнувањето во Скопје.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *