Средби на Заев со колегите од Германија, Шпанија и Канада: Поддршката продолжува и се зајакнува

Претседателот на Владата, Зоран Заев на маргините на состанокот на лидерите на земјите членки на НАТО во Лондон, оствари средби со премиерите на Канада и Шпанија, Џастин Трудо и Педро Санчез и со германската канцеларка Ангела Меркел.

Како што соопшти владината Прес-служба, лидерите на овие земји сојузници на Северна Македонија на средбите изразиле целосна поддршка и признание за историските исчекори кои ги направи државава и уверување дека нивната поддршка за граѓаните на нашата земја ќе продолжи и ќе се зајакне во иднина.

Заев на Самитот на НАТО во Лондон ја предводи владината делегација во чиј состав се и вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *