Почна официјалниот дел од Самитот на НАТО во Лондон

Во Лондон денеска започна состанокот на Северноатлантскиот совет, на кој учествуваат шефови на држави или на влади на земјите членки на НАТО, меѓу кои и премиерот Зоран Заев.

Заев ја предводи владината делегација што присуствува на собирот во Лондон, во чиј состав се и вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Како што соопшти владината Прес-служба, со учеството на состанокот на лидерите на земјите членки на НАТО, нашата земја се претставува на највисоко ниво во работата на телата на Алијансата и ја потврдува определбата за целосно споделување на принципите за заедничка безбедност и за градење силни трансатлантски односи со најмоќната воена и политичка алијанса заснована на демократски вредности, како основа за заеднички просперитет и за напредок на земјите членки.

Протоколот за членство на Северна Македонија во Алијансата досега го ратификуваа 28 членки на НАТО, а преостанува тоа да го стори уште Шпанија.

– Скорешното полноправно членство во НАТО е реализација на стратешката цел на нашата земја зацртана со консензус во 1993 година и овозможува идеални услови за зајакнат и забрзан економски развој, се додава во соопштението.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *