Заев-Даниелсон: ЕК останува на својата безусловна поддршка за старт на преговорите со Северна Македонија

Унапредување на регионалната соработка што ја поттикнаа претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерите Зоран Заев и Еди Рама била тема на разговор меѓу директорот на Директоратот за соседски политики и проширување, Кристијан Даниелсон и премиерот Заев.

На средбата, како што соопшти владината прес-служба, била охрабрена оваа иницијатива заради фактот што таа е во согласност со Берлинскиот процес, и особено заради инсистирањето во неа да бидат вклучени сите земји од Западен Балкан.

Даниелсон, се наведува во соопштението, му ја пренел на премиерот Заев пораката од новиот еврокомесар за проширување и добрососедски односи, Оливер Вархељи дека ЕК останува на безусловната поддршка за старт на преговорите со Северна Македонија.

-Заев се заблагодари на поздравот и на пораките и истакна дека нашата земја останува посветена на континуитетот на реформите и на напредокот во усвојувањето на стандардите на ЕУ во сите области, со посебно внимание на имплементацијата на правосудните реформи, и дека ќе очекува исполнување на препораката, се наведува во соопштението.

На средбата, на која присуствувал и амбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар, премиерот Заев истакнал дека Владата останува посветена на спроведување на добрите соседски политики и на унапредување на економските односи со двете земји, како и со другите соседи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *