СДСМ: Пет факти за дебаклот на Мицкоски на Самитот на ЕПП

Најмалку 5 факти од Самитот на ЕПП во Загреб го потврдуваат дебаклот на лажниот патриотизам и лицемерието на Христијан Мицкоски:

1) Додека дома Мицкоски вели дека не го признава уставното име на државата,нема проблем неговата ВМРО-ДПМНЕ во Европската народна партија да биде претставничка од Република Северна Македонија

2) Во Резолуција од загрепскиот самит на ЕПП, се констатира дека ЕУ со неносењето одлука за почеток на преговорите, направила историска, геостратешка грешка – што е уште еден врел шамар за Мицкоски.

3) Мицкоски го прифати Договорот со соседна Бугарија на средба со премиерот Борисов „без дилеми“.

4). Синоним за лажна вест и лажен патриот е самиот Христијан Мицкоски, чиракот на Никола Груевски од Будимпешта.

5) За дебаклот и поразот на неговиот лажен патриотизам Мицкоски вината да си ја побара кај себе.

Тоа не го покрива ниту едно бледо соопштение ниту една празна прес конференција од скапоцениот дворец.

Мицкоски да излезе и да каже кого лажеше, домашната јавност дека Договорот со Бугарија е капитулантски или бугарскиот премиер Борисов на кого му порача дека го поддржува Договорот?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *