Во Прилеп ќе се применуваат современи искуства во третманот на комуналниот отпад

Во Прилеп ќе се имплементираат современи практични решенија во депонирањето на комуналниот отпад, смета прилепскиот градоначалник Илија Јованоски.

Поради размена на искуства од сферата на депонирањето на комуналниот отпад, Јованоски престојуваше во службена посета на градот Ерфурт, Германија, по покана на тамошните локални власти, информираат од кабинетот на градоначалникот.

– Се запознав со работата на комуналните претпријатија, со сите фази на третманот на отпадните води, сè до конечната фаза-производство на енергија. Станува збор за практични современи решенија, кои што сметам дека треба да бидат имплементирани и во општина Прилеп, поточно во работата на комуналните претпријата. Експертите за адекватен третман на комуналниот отпад ги презентираа практичните решенија во „SWE Stadtwirtschaft GmbH“, „TUS GmbH“ и„B & R GmbH“, вели Јованоски. Во таа насока, експерт на градот Ерфурт следната година, најдоцна до мај, ќе биде наш гостин, вели Јованоски.

Тој смета дека размената на искуствата и имплементацијата на современите методи на работа во комуналната сфера ќе го доближат Прилеп до европските урбани средини.

 

4 thoughts on “Во Прилеп ќе се применуваат современи искуства во третманот на комуналниот отпад

 1. Wow, fantastic blog structure! How long have you ever been running a blog for?
  you made blogging glance easy. The total look of your website is
  magnificent, as smartly as the content material!
  You can see similar here sklep online

 2. Hey There. I discovered your weblog the use of msn. This is an extremely
  well written article. I will make sure to bookmark it and
  come back to read extra of your useful info. Thank
  you for the post. I will definitely return. I
  saw similar here: Dobry sklep

 3. Hi there! Do you know if they make any plugins to
  assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to
  rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.

  If you know of any please share. Thanks! You can read
  similar blog here: Sklep internetowy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *