Заев: Ги негуваме и развиваме пријателските односи со Италија

Премиерот Зоран Заев преку објава на својот профил на Фејсбук му се заблагодари на неговиот италијански колега Џузепе Конте за поканата да ја посети Италија.

– Му благодарам на италијанскиот премиер Конте за поканата за моја работна посета во Рим и за топлото добредојде попладнево во Владата на Италија во Palazzo Chigi. Ги негуваме и развиваме пријателските односи и соработката меѓу нашите две земји и нашите граѓани потврдувајќи дека Европа е нашиот заеднички дом, објави Заев.

Премиерот Заев по средбата со Конте во Рим, попладнево ќе замине за Брисел каде што ќе учествува на прошталната работна вечера на високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини со лидерите на земјите од Западен Балкан.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *