Средби на Заев во Давос со Борисов и Вучиќ

Премиерот Зоран Заев на маргините на Светскиот економски форум во Давос денеска разговараше со српскиот и со бугарскиот премиер Александар Вучиќ и Бојко Борисов.

Како што напиша на својот твитер профил, на средбата со Вучиќ разговарале за евроинтеграцискиот процес.

– Пријателството и соработката се клучни за евроинтеграциите на Западен Балкјан во ЕУ. Заеднички се движиме напред, стои на твитер профилот на Заев.

Во разговорите со Борисов, доминирала повторно темата за евроинтеграциите и забрзувањето на овој процес.

– Разговараме за иднината на Европа и забрзување на интеграцијата на Западен Балкан, пишува на твитер профилот на премиерот Зоран Заев.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *