Пецас: Грција ги собира скршените парчиња од надворешна политика на Ципрас, Коѕијас и Каменос

Грција ги собира скршените парчиња од надворешна политика на Ципрас, Коѕијас и Каменос, граѓаните знаат дека претходната влада, четири и пол години ја направи Грција статист во Европа, вели заменикот министер под премиерот и портпарол на грчката влада, Стелиос Пецас во писмената изјава – одговор на коментарот на Ципрас објавен утрово на Фејсбук jави дописничката на МИА од Атина.

-Владата на Киријакос Мицотакис реагираше многу брзо за да ги заштити националните интереси и да ја врати позицијата на Грција во нашиот регион, но и нашиот кредибилитет во Европа. Како што произлегува и од постигнатото во првите 100 дена во надворешните прашања, од однесувањето на нашите партнери и од натписите на странски медиуми, Грција одново станува протагонист. Сè друго се лаги, фантазии и правдање за вината, вели Пецас.

Како што претходно објави МИА, лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, преку Фејсбук упати критики до актуелната грчка влада критики за пасивност и улога на статист во регионот велејќи дека „во моментот кога ЕУ е соочена со последиците од трагичната одлука да не даде зелено светло за интегративен процес на Северна Македонија, Грција се чини дека е целосно отсутна од случувањата во нејзиното соседство“. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *