ЧИЛИЌ ВО ПОЛУФИНАЛЕТО НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН

Хрватскиот тенисер Марин Чилиќ, се најде во полуфиналето на Австралија Опен, откако неговиот противник во четвртфиналето, Рафаел Надал, го предаде мечот во петтиот сет, при резултат 2-2 во сетови и 2-0 во гемови за Чилиќ.

Речиси четири часа траеше битката на теренот. Во првиот сет, при резултат 4-1, Надал побара за прв пат медицинска интервенција, но успеа да се опорави и да се врати во мечот.

Шпанецот во два наврата водеше. Имаше 1-0 и 2-1 во сетови, но хрватот успешно се враќаше во игра. При резултат 2-2 Надал веќе не можеше да издржи и го предаде мечот, со што му овозможи на Чилиќ, во полуфиналето да се сретне со британецот Кајл Едмунд.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *