Заев телефонски му честиташе на Мицотакис за победата на изборите

Премиерот Зоран Заев денеска имал телефонски разговор со Кирјакос Мицотакис, при што му честитал на победата и заеднички изразиле надеж за продолжување на соработката меѓу Северна Македонија и Грција.

Заев, како што објави на својот профил на Фејсбук, му честитал на претседателот на Нова демократија и нов премиер на Грција и му посакал просперитет и благосостојба на Грција и грчкиот народ.

– Заеднички изразивме надеж за продолжување на соработката меѓу Северна Македонија и Грција, во очекување на нашата прва средба како премиери.

Ги потврдив позициите дека Грција е наш стратешки партнер со којшто развиваме соработка и градиме трајно пријателство и изразив благодарност за поддршката којашто од нашиот сосед ја добиваме за членството во НАТО и за почетокот на преговорите со ЕУ.

Во разговорот упатив признание и честитки за успешните демократски избори со кои Грција уште еднаш покажува дека е водечка земја во регионот, како најсилна и најстабилна демократија, долгогодишна членка на ЕУ и НАТО, што придонесува кон стабилноста и развојот на регионот.

Ја користам оваа прилика да упатам голема благодарност до досегашниот премиер на Грција и лидер на Сириза, Ципрас, за соработката со која поставивме темели на трајно пријателство меѓу нашите земји и основа за еден нов Балкан од кој зрачи мир, како и за храброст

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *