Заврши протестот на албанската обединета опозиција

Со обраќањето на лидерот на Демократската партија, Љуљзим Баша, од пред седиштето на партијата пеењето на националната химна заврши петтиот голем протест на обединетата албанска опозиција против актуелната Влада.

– Албанија, а ни Европа не познаваат ваков отпор и одлучност. Повеќе од три часа на дожд, одлучни во нашата цел дека не постои сила на земјата да не спречи во нашава цел за слободни и фер избори. Нема сила, која ќе не натера да преговараме со злото. Злото ќе си оди за да ја отвори Албанија, како цела Европа. Со огромна одлучност ја продолжуваме оваа наша битка за Албанја како цела Европа, порача меѓу другото Баша.

И покрај обилниот дожд илјадници приврзаници на опозицијата и незадоволни граѓани останаа три часа извикувајќи „Рама оди си“.

Протестот почна од пред Владата, каде се обрати Баша, а потоа насобраната толпа продолжи со марширање кон Парламентот, Министертвото за внатрешни работи, каде беа флани пиротехнички средства и димни бомби.

Потензично беше пред Дирекцијата на Полицискиот комесаријат во Тирана каде се бараше ослободување на 50-те притворени во саботните протести, преполни со насилства, кои утре треба да излезат пред судија.

Демонстрантите фрлија еден молотов коктел, камења и димни бомби, но по барањето на полицијата преку мегафон да се воздржат од насилни акти, за да не мора полицијата да интервенрира, состојбата се смири.

Овдека беше повреден еден полициски службеник и искршени неколку стакла од прозорците на објектот.

Иако, во помал број од почетокот на протестот, учесниците на протестот продолжија до седиштето на Демократската партија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *