Средба Димитров –Катругалос во Делфи

На маргините на економскиот форум што се одржува во Делфи, Грција, предвидена е средба на министерот за надворешни работи Никола Димитров со шефот на грчката дипломатија Јоргос Катругалос, јави дописничката на МИА од Атина.

Димитров и Катругалос се дел од учесниците на форумот, а македонскиот министер вечер ќе има и свое обраќање.

Грчката новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се на дипломатски извори објави дека фокусот на средбата ќе биде ставен на имплементацијата на Договорот од Преспа, „како и на техничките и практичните проблеми кои секојдневно се појавуваат од спроведувањето“.

Министерот Никола Димитров во рамите на форумот ќе има и други билатерални средби.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *